جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نمایشگاه فرش غازی‌آنتپ افتتاح شد

نمایشگاه فرش غازی‌آنتپ افتتاح شد

نمایشگاه فرش غازی‌آنتپ(Gaziantep Carpet Fair 2024) با برگزاری مراسمی در مرکز نمایشگاه خاورمیانه افتتاح شد. در این نمایشگاه که 20 شرکت فرش ماشینی از ایران در آن شرکت کردند، تا 31 می مطابق 11 خرداد دایر خواهد بود.

افتتاحیه این نمایشگاه با حضور کمال چبر فرماندار غازی‌انتپ، فاطما شاهین شهردار کلانشهر، عدنان اونوردی رئیس اتاق صنعت غازی‌آنتپ، تونکای یلدیریم، رئیس اتاق بازرگانی غازی‌آنتپ، زینال عابدین کاپلان، رئیس انجمن صادرکنندگان فرش جنوب شرقی آناتولی، صلاح الدین کاپلان، رئیس هیئت مدیره بخش فرش TİM، محسوم آلتونکایا، عضو هیئت مدیره DEIK، مسئولان غازی‌آنتپ و نمایندگان بخش حضور داشتند.نمایشگاه فرش غاری‌آنتپ (Gaziantep Carpet Fair) افتتاح شد.

60 هزار نفر در صنعت فرش کار می کنند

زینال عابدین کاپلان، رئیس انجمن صادرکنندگان فرش جنوب شرقی آناتولی، در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه با تاکید بر اینکه بخش فرش نه تنها برای غازی‌آنتپ بلکه برای ترکیه بخش بسیار مهمی است، گفت: « بخش فرش، حرفه ای پربار و ارزشمند است. 60 هزار نفر به صورت مستقیم و تا 300 هزار نفر به طور غیر مستقیم در این بخش مشغول هستند. ما دور هم جمع شدیم و نمایشگاه بین المللی فرش استانبول را به کشورمان آوردیم و امروز در حال برگزاری Gaziantep Carpet Fair 2024 هستیم. اگر ما تولید کننده‌ی فرش هستیم، باید عادلانه عمل کنیم و موفق به برگزاری این نمایشگاه‌ها شدیم.»

ما در حال کار برای یافتن بازارهای جدید هستیم

کاپلان با اشاره به اینکه کاهش تقاضا در بازارها به ویژه در کشورهای همسایه و کشورهای خاورمیانه این بخش را به سمت جستجوهای جدید سوق داده است، ادامه داد: « بازار کشورهایی مانند عراق، ایران، مصر، الجزایر و اردن در حال کاهش است. ما نمی خواهیم رهبری جهانی خود را در فرش از دست بدهیم. برای این امر ما انتظار راه حل مشکلات و حمایت را داریم. ما در دسترسی به منابع مالی با مشکلات جدی مواجه هستیم. نرخ بهره بسیار بالاست. چگونه وام با سود 60 درصد دریافت خواهیم کرد، چگونه کار خواهیم کرد؟

انتظار داریم دولت نرخ سود را بررسی کند و راه حلی برای مشکلات بیابد. از آنجایی که بازارهای ما در کشورهای همسایه و نزدیک خاورمیانه در حال کاهش است، به عنوان تولیدکنندگان فرش، هر سه ماه یکبار به کشورهای دوردست می‌رویم. ماه گذشته در موریتانی و سنگال بودیم. ماه آینده به ژاپن می رویم. به کشورهایی می رویم که گمرکی ندارند. ما برای یافتن بازارهای جدید کار می کنیم. ما از دولت خود نیز انتظار حمایت داریم. امیدوارم این نمایشگاه برای صنعت و شهر ما مفید باشد و از همه شرکت کنندگان و کسانی که همکاری کردند تشکر می کنم.»

مشکل سود بالا باید حل شود

تونجای یلدیریم، رئیس اتاق بازرگانی غازی‌آنتپ در سخنرانی افتتاحیه این مراسم اظهار داشت که نرخ بهره بالا و پایین بودن نرخ ارز به صادرات ضربه می زند. یلدریم سخنان خود را با تبریک به همه نمایندگان بخش و کارمندانی که در تبدیل شدن غازی‌انتپ به مرکز تولید فرش جهانی کمک کردند، آغاز کرد و گفت: «مشکلات دسترسی به منابع مالی، فشار تورم، بهره بالا و نرخ ارز پایین باعث کاهش صادرات و تضعیف رقابت‌پذیری ما می‌شود»

شرکت کنندگان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه پس از بریدن روبان از غرفه ها بازدید و با مسئولان شرکت دیدار کردند.

0 0 رای‌ها
امتیاز شما
0 دیدگاه
بازخوردهای (Feedback) اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
 
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است.