جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرش مینیمال چیست و برای چه دکوراسیون هایی مناسب است؟

فرش مینیمال در دکوراسیون

فرش مینیمال چیست و برای چه دکوراسیون هایی مناسب است؟

فرش مینیمال، یکی از جذاب‌ ترین رویه ‌های انتخاب آکسسوری در طراحی داخلی است. این فرش به طراحان امکان می ‌دهد با استفاده از کمترین عناصر و نقشه‌ های ساده، یک فضای زیبا و آرامبخش ایجاد کنند. این رویه طراحی از زمان‌ های قدیم در معماری و دکوراسیون وجود داشته است. اما اخیراً با بازتاب فلسفه‌ های سادگی، تمیزی و حفظ حداقل ها، به یک جنبه مورد توجه در طراحی داخلی تبدیل شده است.

فرش مینیمال، با استفاده از رنگ‌ های ملایم و الگوهای ساده به راحتی با هر نوع دکوراسیون و استایل داخلی هماهنگ می‌ شود. این سبک به دلیل ارائه احساس آرامش و سادگی جذابیت زیادی برای افرادی که به دنبال یک زندگی ساده و متعادل هستند، دارد.

فرش مینیمال دارای چه رنگی است؟

یکی از مهم ترین موارد در مورد فرش مینیمال رنگ آن است. این فرش ها معمولا به رنگ های روشن گرم و خنثی موجود هستند. رنگ هایی مانند سفید و شیری، کرم، نسکافه ای، طوسی روشن و صورتی روشن بهترین گزینه های رنگی برای خرید فرش مینیمال به شمار می روند. البته این آن معنا نیست که دیگر رنگ های روشن کاربردی در ساخت فرش سبک مینیمال ندارند اما باید گفت که رنگ های تیره و شاد و رنگ های فانتزی در فرش های مینیمال مورد استفاده قرار نمی گیرند. رنگ هایی مانند بنفش، زرد، نارنجی، سرخابی، ارغوانی و غیره با ویژگی های سبک مینیمال هماهنگی ندارند. اما این موضوع را هم باید گفت که همیشه فرش مینیمال به صورت تک رنگ نیست و ممکن است از دو رنگ در بافت آن استفاده شود و طرحی ساده در آن ایجاد گردد. البته هر چه طرح ها در فرش بیشتر و نمایان تر باشند، از سبک مینیمال دور تر می شود.

طرح های موجود در فرش مینیمال

همانطور که می دانید سادگی یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های سبک مینیمال است. بنابراین اگر قصد خرید فرش مینیمال را دارید باید بدانید که همواره با فرش هایی بسیار ساده و طرح های حداقلی مواجه می شوید. اکثر فرش های سبک مینیمال کاملا ساده هستند و هیچ طرحی بر روی آنها مشاهده نمی شود. اما بعضی از آنها نیز برای خارج شدن از یکنواختی و ایجاد تنوع بصری دارای طرح های بسیار اندک و محدودی بر روی خود هستند که می توانند در فضای خانه کمی تفاوت را ایجاد کنند. این طرح ها مدرن هستند و معمولا اشکال هندسی یا خطوط صاف و اریب را شامل می شوند. این موضوع را به خاطر داشته باشید که اگر از فرش مینیمالی که کمی دارای طرح است استفاده می کنید، حتما پارچه روکش مبل های تان کاملا ساده باشد. در واقع چنانچه فرش مینیمال یا به طور کلی سبک مینیمال را برای خانه تان انتخاب کرده اید باید این موضوع را بپذیرید که همه چیز کاملا ساده و خلوت است و توقع وسایلی با نقش و طرح متنوع را نداشته باشید.

انواع مدل های فرش مینیمال

فرش سبک مینیمال در مدل های مختلفی در بازار موجود است. بعضی از آنها پرز بلند هستند و بعضی دیگر پرز کوتاه، برخی از فرش های مینیمال دارای بافت خز هستند و بعضی دیگر به صورت ساده بافته شده اند، همچنین در بعضی از انواع فرش مینیمال بافت های خاص و برجسته ای روی فرش وجود دارد و در بعضی دیگر تمام بافت فرش در همه جای آن همسان و یکی است. اینکه شما کدام یک از این انواع را انتخاب کنید، بستگی به سلیقه، چیدمان و فرم مبل های تان دارد. مثلا فرش های پرز بلند برای دکوراسیون های مینیمالی که فضایی فانتزی و خودمانی و صمیمی دارند مناسب است. فرش های پرز کوتاه و دارای بافت برجسته حالت رسمی تری داشته و در سالن های پذیرایی بهتر مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از فرش مینیمال در دکوراسیون مینیمال

بهترین استفاده از فرش سبک مینیمال در خانه هایی با همین سبک چیدمان است. در خانه ای که همه چیز در عین سادگی و دوری از تجمل و زرق و برق تهیه دیده شده و آرامش و سکوت در همه جای آن حمکفرماست، کاربرد فرش مینیمال عالی و مناسب خواهد بود. انواع مبلمان مینیمال راحتی و یا چوبی که دارای طراحی های زیبا و ساده ای هستند، همراه با یک فرش به سبک مینیمال فضا را برای یک چیدمان عالی و مدرن آماده می کنند. در کنار این وسایل قرار دادن تعداد محدودی از اکسسوری ها و دکوری ها مانند یک گلدان گیاه سبز و طبیعی لوکس، یک آباژور ساده و یک مجسمه چوبی یا سنگی جذاب چیدمان این بخش از خانه را تکمیل می نماید. در چنین دکوراسیونی همه چیز در عین هماهنگی است و هارمونی خوبی در خانه در جریان است که موجب آرامش ذهنی افراد می شود.

استفاده از فرش مینیمال در دکوراسیونی غیر مینیمال

خرید فرش مینیمال تنها برای ایجاد یک دکوراسیون مینیمال نیست و شما در دکوراسیون هایی به سبک های دیگر نیز می توانید از فرش سبک مینیمال استفاده کنید. مثلا هنگامی که مبل راحتی تان دارای پارچه ای گلدار با طرحی شلوغ است، استفاده از یک فرش مینیمال بسیار ساده بهترین انتخاب خواهد بود. یا زمانی که خانه تان کوچک است و نمی خواهید با پهن کردن یک فرش پر نقش و نگار فضای خانه تان را گرفته و کوچک تر کنید، می توایند از فرش مینیمال استفاده نمایید. به طور کلی در دکوراسیون ها مدرن و گاهی اوقات در بعضی چیدمان های کلاسیک و نیمه کلاسیک به خوبی می توان از انواع فرش های سبک مینیمال برای بهبود چیدمان استفاده نمود.

فرش مینیمال با چه نوع مبلمانی ست می شود؟

موضوع مهم در طراحی و اجرای دکوراسیون آن است که تا جای ممکن وسایل با هم دیگر به خوبی ست شوند. در مورد خرید فرش مینیمال و ست کردن آن با مبلمان باید گفت که این فرش ها با مبل های مدرن به خوبی هماهنگ و هم خوان هستند. هم مبل های چوبی مدرن و هم مبل های راحتی، مبلمان ال، مبل های گرد، کاناپه های راحتی، مبل های تک نفره و غیره همگی ست های خوبی را با فرش های مینیمال ایجاد می کنند. حال اگر این مبل ها هم به سبک مینیمال باشند، همه چیز در عین هارمونی و یکنواختی خواهد بود. اما چنانچه مبل ها مدرن و طرح دار و کوسن های رنگی دارای طرح و رنگ مختلف باشند، فضای خانه از یکنواختی بیرون می آید. شلوغی طرح و رنگ مبل ها با سادگی فرش های مینیمال سالن پذیرایی را به تعادل می رساند.

راهنمای جامع برای خرید فرش های مینیمال

بسیاری از افراد در هنگان خرید فرش های مینیمال دچار استرس و نگرانی می شوند؛ چرا که نمی دانند یک فرش با سبک مینیمال دقیقا باید چگونه انتخاب شود تا با دکوراسیون آن ها متناسب باشد. برای خرید فرش های مینیمال، می ‌توانید از راهنمای جامع زیر استفاده کنید:

تحقیق و بررسی

 • تحقیق در مورد فرش‌ های مینیمال و ویژگی‌ های آن ها.
 • بررسی طراحان و برندهای معتبری که فرش‌ های مینیمال با کیفیت تولید می‌ کنند.

تعیین نیازها

 • مشخص کردن ابعاد و اندازه‌ های فرش مورد نیاز برای فضای خود.
 • تصمیم‌ گیری در مورد رنگ و الگوی مورد علاقه خود.

کیفیت مواد

 • اطمینان حاصل کردن از کیفیت مواد استفاده شده در تولید فرش، از جمله نوع نخ

قیمت و بودجه

 • تعیین بودجه و محدوده قیمتی خود و مقایسه قیمت‌ ها و کیفیت‌ های مختلف فرش ‌ها.
 • اطمینان از ارزش منصفانه قیمت در مقایسه با کیفیت.

گارانتی و خدمات پس از فروش

 • اطمینان از ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر توسط فروشنده یا تولیدکننده.

آزمون‌ ها و معاینه‌ ها

 • در صورت امکان، فرش را به دقت معاینه و اطمینان حاصل کنید که هیچ نقص یا عیبی در آن وجود ندارد.

سلیقه شخصی

 • در نهایت، تصمیم بگیرید که فرشی که خریداری می ‌کنید، با سلیقه شما و استایل دکوراسیون خانه‌ شما سازگار باشد.
  با رعایت این موارد و انتخاب مطمئن، می ‌توانید فرش مینیمال مورد نظر خود را پیدا کنید.
0 0 رای‌ها
امتیاز شما
0 دیدگاه
بازخوردهای (Feedback) اینلاین
مشاهده همه دیدگاه‌ها
 
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است.