نشست میز کشوری توسعه صادرات فرش ماشینی در اتاق کاشان با حضور صاحب نظران این حوزه بصورت مجازی و حضوری برگزار شد.

آنچه در نشست میز توسعه صادراتی فرش ماشینی گذشت

نشست میز کشوری توسعه صادرات فرش ماشینی در اتاق کاشان با حضور صاحب نظران این حوزه بصورت مجازی و حضوری برگزار شد.

 احمدفرهی عضو هیات رئیسه اتاق کاشان:صادرات فرش ماشینی با وجود موانع مطلوب است

صنعت فرش ماشینی صنعتی است که دولت در آن دخالت نداشته است و شاید بتوان گفت به این واسطه 800 واحد تولیدی فقط در منطقه کاشان و آران و بیدگل پا گرفته است. در زمینه صادرات علی‌رغم همه مشکلاتی که ناشی از تحریم به وجود آمده است بیش از 300 میلیون دلار صادرات انجام می‌شود. این رقم بالایی نیست ولی در مقایسه با مشکلات و موانع قابل توجه است.

وی افزود: بديهي است چنانچه موانع فعلي برطرف شود و ارتباط و تعامل با دنيا برقرار شود ميزان صادرات فرش حداقل به يك ميليارد دلار افزايش مي يابد.

فرهی گفت: مشکلی که آینده صنعت فرش ماشینی را با مخاطراتی مواجه خواهد نمود به واسطه کاهش ارزش پول ملی و افزایش دلار است که در این صورت مانعی برای خرید ماشین‌آلات خارجی است. از سوی دیگر دولت علی‌رغم این که اعلام می‌کند مدافع تولید است ولی معافیت گمرکی را برداشته است که به همین واسطه 10 میلیارد تومان به قیمت تمام شده هر ماشین اضافه شده است.

عضو هیات رئیسه اتاق کاشان تاکید کرد: در کشورهای همسایه با وجودی که هزینه انرژی و مزد کارگر بالاتر از ایران است ولی بهره‌وری بالا فعالیت صنایع را توجیه پذیر کرده است. موانع قانونی به مراتب کمتر از ایران است، ماشین‌آلات صنایع به روز است و به همین واسطه بهره‌وری بالاتر است.

وی ادامه داد: توجه داشته باشیم در حال حاضر سه چهارم تولید فرش ماشینی کشور در این منطقه انجام می‌شود. این مقدار تولید به مراتب بیش از نیاز داخلی است و از سوی دیگر قدرت خرید داخل کمتر شده است و چنانچه صادرات فرش ماشینی به صورت جدی مورد توجه قرار نگیرد تولید با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد.

عبدالرحیم مفیدی - عضو هیات رئیسه اتاق کاشان : موانع صادرات فرش روز به روز بیشتر می‌شود

اردیبهشت 97 میز صادرات فرش ماشینی پایه‌گذاری شده است ولی مشخص نیست در این چهار سال چه اتفاق مطلوبی برای صادرات فرش ماشینی کشور و منطقه افتاده است. هدف از تشکیل این میز رونق صادرات محصول است ولی در عمل چیزی دیده نمی‌شود. معمولاً رویه چنین است که سازمان یا تشکلی ایجاد شده و بعد به حال خود رها می‌شود و امیدوارم برای این جلسه چنین نشود.

در سایت سازمان توسعه تجارت نشانه‌های قابل توجهی از فرش ماشینی دیده نمی‌شود و از این محصول که یکی از برندهای صادراتی کشور است هیچ اطلاعاتی به مخاطب ارائه نمی‌شود حتی برای برگزاری نمایشگاه‌هایی نیز اطلاعاتی یافت نمی‌شود و لازم است میز توسعه صادرات فرش ماشینی با تعاملی که بین تولیدکننده و متولیان آن برقرار می‌کند نقایص موجود در حوزه صنعت فرش ماشینی را برطرف نماید.

همگان اذعان دارند راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی کشور صادرات محصولات غیرنفتی است ولی سیاست‌های موجود نه تنها نشانی از راهکار دیده نمی‌شود بلکه روز به روز بر موانع آن افزوده شده است.

کریم سلیمی- رییس اداره بازرگانی خارجی اداره کل صمت استان اصفهان: صادرات فرش ماشینی جهان 18 میلیارد دلار است

هدف میز شناسایی مشکلات کلان تجاری در حوزه محصول مورد نظر است. مشکلات بازار هدف، مسائل بانکی، بیمه،گمرک، حمل و نقل و قیمت تمام شده محصول از اهداف میز فرش است.
هدف گذاری این است میز استانی فرش ماشینی در کاشان برگزار شود و میز ملی توسعه صادرات فرش ماشینی در تهران و همزمان با برگزاری نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران با محور سازمان توسعه تجارت مورد توجه قرار گیرد.

بر اساس آمار سایت ITC که سایت بین‌المللی آمار و ارقام است کل صادرات فرش ماشینی جهان 18 میلیارد دلار اعلام شده که در رأس آن چین با 3.3 میلیارد دلار است. پس از آن ترکیه با 3.2 میلیارد و هند با 2.2 میلیارد دلار و بلژیک 1.6 و آمریکا با 700 میلیون دلار در رتبه‌های بعدی قرار گرفته و در نهایت کاشان صادرات 100 میلیون دلار در انتهای این جدول است. البته آمار رسمی است و مقدار واقعی برای ایران همان 300 میلیون دلار است که در صحبت دوستان نیز مطرح شد.

هدف میز بررسی مشکلات و ارائه راهکار و یپگیری برای حل مسائله است. به عنوان مثال میز نساجی اصفهان تا کنون با برگزاری چندین جلسه مشکلات صادرات محصولات نساجی را بررسی کرده و 40-30 مشکل احصاء شده است که اولویت‌بندی شده و برای حل آن چاره‌اندیشی می‌شود. حتی برای حل مشکلات اولویت دار از طریق مجلس و با اتکاء به مصوبات میز صادرات نساجی اقدام پیگیری انجام شده است.

در حوزه فرش ماشینی لغو معافیت گمرکی ورود ماشین‌آلات یک مشکل اولویت‌دار است که قیمت تمام شده محصول را افزایش می‌دهد. میز صادرات می‌تواند این موضوع را به عنوان یک مشکل اولویت‌دار از طریق دولت و مجلس پیگیری کند.

میز صادرات به این یعنی است که در حوزه صادرات آن محصول کار کارشناسی انجام شود. مشکلات یک حوزه شناسایی شده و برای حل آن اقدام شود. دبیرخانه میز با اتاق بازرگانی است. اتاق‌های بازرگانی دبیرخانه میزهای کشوری است که می‌توانند پیگیری‌های لازم را انجام بدهند و حتی این ظرفیت وجود دارد که مصوبات میز را از طریق دولت و مجلس حل نمایند.    
 
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل یا شماره تماس :
  دیدگاه :
 
       
   
افتخارات
دريافت گواهينامه ها، استانداردها و تقدیرنامه های ملی و بین المللی
افتخارات فرش ماشینی
فرش پامچال - نانو فرش