پاک کردن لکه چسب از روی فرش جز آن دسته از کارهایی هست که شاید تجربه آن را داشته باشید چرا که هر خانوار به طور مرتب از چسب‌ها برای چسباندن مواد به یکدیگر یا تعمیر وسایل خراب استفاده می‌کند. پس باید بدانید که برای پاک کردن این لکه از روی فرش هم همانند دیگر لکه ها مهم است که از همان ابتدا اقدام به پاکسازی آن کنید و نگذارید تا لکه قدیمی شود.فرش پامچال در ادامه به انواع روش های پاک کردن لکه چسب بر روی فرش می پردازد، با ما همراه باشید.

پاک کردن لکه چسب از روی فرش

پاک کردن لکه چسب از روی فرش جز آن دسته از کارهایی هست که شاید تجربه آن را داشته باشید. اگر شما هنرمند باشید و به ساخت صنایع دستی مشغول باشید احتمال آن بسیار بیشتر است. همچنین مادرانی که در خانه کودکانی دارند که به مهد کودک می روند یا به سن مدرسه رسیده اند و ساخت انواع و اقسام کاردستی ها از کارهای روزمره آن هاست. چسب به دلیل چسبناکی زیادی که دارد اگر بر روی فرش باقی بماند، بسته به نوع جنس الیاف فرشتان، می تواند بافت و رنگ فرش شما را از بین ببرد و این برای خانم ها اتفاق تلخی است. پس باید بدانید که برای پاک کردن این لکه از روی فرش هم همانند دیگر لکه ها مهم است که از همان ابتدا اقدام به پاکسازی آن کنید و نگذارید تا لکه قدیمی شود.

 پاک کردن لکه چسب با استفاده از اتو

• یک ترفند ساده دیگر این است که یک پارچه نخی(حتما باید نخی باشد چون اگر پلاستیک باشد چسب را مقاوم تر میکند) را روی لکه چسب رو فرشتان بیندازید و آن را با اتویی با حرارت دمای متوسط اتو کنید. این عمل را تا زمانی ادامه دهید که چسب به پارچه بچسبد و از فرشتان کنده شود.

پاک کردن لکه چسب روی فرش با استفاده از سرکه سفید

• اگر با استفاده از روش های ساده تر برای پاک کردن لکه نتیجه مطلوب نگرفتید می توانید در این مرحله از سرکه سفید استفاده کنید. سرکه را روی پارچه ای بریزید و با آن لکه را پاک کنید و مطمئن شوید لکه با سرکه کاملا مرطوب شده باشد سپس به مدت 15 دقیقه صبر کنید(تاکید می کنیم که به جای ریختن مستقیم سرکه بر روی فرش حتما آن را روی پارچه بریزید).

پاک کردن لکه چسب با استفاده از یخ

• یکی از ساده ترین روش ها برای پاک کردن لکه چسب از روی فرش این است که چند تکه یخ را درون یک کیسه بریزید و آن را برای مدتی روی لکه نگه دارید. پس از آنکه چسب فریز شد، با احتیاط کامل و با ابزاری مناسب به جدا کردن چسب اقدام کنید.

پاک کردن لکه چسب قدیمی از روی فرش

اگر لکه چسب مورد نظر شما قدیمی است ابتدا باید لکه را مرطوب کنید تا حالت تازگی به خود بگیرد و منعطف تر شود. اطمینان حاصل کنید که آب روی حوله آنقدر گرم است که باعث نرم شدن چسب شود، سپس با استفاده از چاقو به آرامی (طوریکه به فرش آسیبی وارد نشود، سعی کنید به زور این کار راانجام ندهید) لکه را بردارید و بتراشید.
سپس آب گرم را کم کم روی لکه بریزید و کم کم لکه را پاک کنید.

در این مورد خیلی مهم است که به ترتیب این روش انجام شود و گرنه ممکن است لکه پاک نشود و ماندگار شود.

 ترفند آخر و استفاده از استون

• اگر از این ترفندها نتیجه ای نگرفتید مشخص می شود که چسب ریخته شده روی فرش شما از نوع قوی تری است بنابراین می توانید از چند قطره استون استفاده کنید (در نظر داشته باشید که قبل از آزمایش استون یا هر ماده شیمیایی دیگری آن را در گوشه ای از فرش خود که در معرض دید نیست امتحان کنید و مطمئن شوید که این ماده آسیب جدی به فرش شما وارد نمی کند) و با احتیاط به پاک کردن لکه چسب از روی فرشتان مشغول شوید.

اگر لکه چسب پاک نشد چه کنیم؟

در نهایت اگر این روش ها پاسخ دلخواهی به شما نداد و لکه چسب از روی فرشتان پاک نشد ، با توجه به اینکه پاک کردن لکه چسب از روی فرش (بخصوص اگر نوع چسب قوی باشد) در خانه کار سختی است و ممکن است به فرشتان آسیب بزنید، بنابراین بهتر است آن را به قالیشویی بسپارید و با خیال راحت مطمئن باشید که لکه از روی فرش به طور کامل پاک می شود.

 

بیشتر بخوانید:

      رفع بوی نامطبوع فرش

      بهترین روش‌ها برای جمع کردن خرده شیشه از روی فرش

 


    
 
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل یا شماره تماس :
  دیدگاه :
 
       
   
افتخارات
دريافت گواهينامه ها، استانداردها و تقدیرنامه های ملی و بین المللی
افتخارات فرش ماشینی
فرش پامچال - نانو فرش