به طور کلی نخ ها از نظر روش تولید و ساختار به دو دسته تقسیم می شوند: نخ های ریسیده شده و نخ های فیلامنتی. فرش پامچال در این مقاله به روش های تولید (ریسندگی) نخ های ریسیده شده فرش ماشینی می پردازد، با ما همراه باشید.

روش های تولید (ریسندگی) نخ های ریسیده شده فرش ماشینی

به طور کلی نخها از نظر روش تولید و ساختار به دو دسته تقسیم میشوند:

«نخهای ریسیده شده»>> نخهای ریسیده شده از تعداد زیادی الیاف منقطع با طولی بین ۲۰ تا ۱۵۰ میلی متر تشکیل شده اند که با یکدیگر موازی و سپس به هم تابیده می شوند.

 «نخهای فیلامنتی»>> نخهای فیلامنتی از تعدادی فیلامنت (یعنی الیافی به طول دهها تا هزاران متر) تشکیل شده اند. بنابراین می توان پی برد که روش تولید یا «ریسندگی» هر کدام از این دسته نخها با دیگری تفاوت دارد.

فرش پامچال در این مقاله به روش های تولید (ریسندگی) نخ های ریسیده شده فرش ماشینی می پردازد، با ما همراه باشید.

برای استفاده از الیاف در فرش،ابتدا باید آنها را به شکل نخ ذرآورد و سپس در بافت فرش استفاده نمود. «ریسندگی(Spinning)» فرآیندی است که طی آن توده های الیاف منقطع یا «استیپل(Staple)» به نخ تبدیل می شوند. در واقع، ریسندگی یک مرحله ساده در صنعت نساجی و یا یک ماشینی نساجس نیست، بلکه مجموعه ای از مراحل مانند حلاجی،کاردینگ و … است که توسط تعدادی از ماشین آلات انجام می شود تا محصول آن یعنی نخ به دست آید.

 

با توجه به اندازه طول الیاف استیپل دو نوع روش یا سیستم ریسندگی در صنعت نساجی رایج است:

  • «ریسندگی الیاف کوتاه(Short Staple Spinning)» یا اصطلاحاً سیستم ریسندگی پنبه ای
  • «سیستم ریسندگی الیاف بلند(Long Staple Spinning

 

روش ریسندگی الیاف کوتاه ویژه الیاف با طول زیر  ۵۵ میلی متر (عموماً بین ۲۰ تا ۳۸ میلی متر) می باشد. این سیستم برای تبدیل الیافی چونپنبه، ویسکوز و پلی استراستیپل کوتاه (زیر ۳۸ میلی متر) به نخ استفاده می شود.

در این سیستم، ابتدا الیاف در قسمت «حلاجی(Blowing Room)» باز و تمیز می شوند. سپس توسط «ماشین کاردینگ(Carding Machine)» موازی شده به «فتیله(Sliver)» تبدیل می شوند.

فتیله که از تعداد زیادی الیاف موازی تشکیل شده است طی چند مرحله «چندلاکنی(Drawing Frame)» تحت کشش قرار گرفته، الیاف آن موازی تر می گردند. در ادامه، فتیله نهایی به «ماشین نیم تاب یا فلایر(Roving Frame,Flyer)» تغذیه شده ،«نیمچه نخ(Roving)» تولید می گردد. سپس نیمچه نخ به «ماشین تمام تاب یا رینگ(Ring Spinning Machine)» تغذیه می شود. در این ماشین، الیاف به هم تابیده شده، نخ تولید می گردد. نمودار مراحل مختلف سیستم ریسندگی الیاف کوتاه ، در شکل (۳-۲) به صورت شماتیک آمده است.

 

فرآیند تولید نخ در سیستم ریسندگی الیاف کوتاه

فرآیند تولید نخ در سیستم ریسندگی الیاف کوتاه

 

در سیستم ریسندگی الیاف کوتاه،مخلوط کردن الیاف بسیار متداول است.نخ پنبه /پلی استر (با درصدهای مختلف)،که یکی از رایج ترین و پرمصرف ترین نخ های دنیاست،در این سیستم تولید می شود.

روش ریسندگی الیاف بلند مخصوص ریسندگی الیاف استیل با طول بالای ۵۵ یا ۶۰ میلی متر (عموماً بین ۷۰ تا ۱۵۰ میلی متر)می باشد. این سیستم ریسندگی برحسب ظرافت نخ هایی که می توان با آنها تولید کرد،خود به سه نوع تقسیم می شود:

«سیستم ریسندگی فاستونی(Worsted Spinning System

« سیستم ریسندگی نیمه فاستونی(Semi-Worsted Spinning System) »

«سیستم ریسندگی کلفت ریسی یا پشمی(Woolen Spinning System)»

سیستم ریسندگی فاستونی برای تهیه نخ های بسیار ظریف طراحی شده است. نخ های حاصل از این روش بیشتر در پوشاک و منسوجات استفاده می شود. متداول ترین نخی که در این روش تولید می شود، نخ فاستونی (ترکیب پشم وپلی استر با نسبت ۴۵ به ۵۵ درصد) است که در تهیه پارچه های کت و شلواری معروف به پارچه فاستونی به کار می رود. استفاده از الیاف ظریف (مانند الیاف پشم مرینو) از الزامات این نوع ریسندگی است.

سیستم ریسندگی نیمه فاستونی معمولاً برای تولید نخ های نیمه ظریف استفاده می شود.نخ های کاموا و نخ خاب فرش ماشینی مهم ترین و متداول ترین نخ های تولیدی این سیستم می باشند. در این سیستم، عموماً از الیاف مصنوعی مانند اکریلیک، پلی استروپلی پروپیلن استیپل با طول بلند استفاده می شود. با توجه به اهمیت این روش در تولید نخ های خاب فرش ماشینی از جمله نخ اکریلیک،ماشین آلات و روش تولید نخ در سیستم ریسندگی نیمه فاستونی،در قسمت های بعد به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.

سیستم ریسندگی کلفت ریسی یا پشمی، آن چنان که از نامش مشخص است، برای تهیه نخ های (با ظرافت کم) استفاده می شود.در این روش ریسندگی، عموماً از الیاف پشم نامرغوب و ضخیم برای تهیه نخ هایی مانند نخ های ضخیم قالی های دستباف استفاده می شود.

 

بیشتر بخوانید:

         بررسی انواع نخ در فرش ماشینی

         استفاده از نخ پلی استر در فرش ماشینی

         فرش هایی که با نخ هیت ست شده بافته می شوند، چه مزایایی دارند؟

 

منبع: دیاری بیدگلی، منصور: فرش ماشینی (تاریخچه، ساختار، مواد اولیه، روش تولید)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان، کاشان: 1395


    
 
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل یا شماره تماس :
  دیدگاه :
 
       
   
افتخارات
دريافت گواهينامه ها، استانداردها و تقدیرنامه های ملی و بین المللی
افتخارات فرش ماشینی
فرش پامچال - نانو فرش