رنگ فرش در دکوراسیون منازل نقش مهمی دارد. در هنگام خرید فرش باید به اندازه، رنگ و بافت فرش توجه کنید. در ادامه به نکاتی در مورد رنگ و طرح مناسب فرش برای دکوراسیون منزل می پردازیم.

رنگ فرش در دکوراسیون داخلی منازل به خصوص فضاهای کوچک تاثیر بسیار زیادی دارد، به همین علت، از لحاظ زیبایی شناسی برای خرید فرش ماشینی باید به اندازه، رنگ و بافت آن توجه کنید. درحقیقت رنگ فرشی که انتخاب می‌کنید می‌تواند فضا را کوچکتر یا بزرگتر نشان بدهد.
جزئیات مهمی وجود دارند که در انتخاب رنگ فرش مناسب نسبت به فضایی که قرار است در آن انداخته شود، تاثیرگذارند. برای خرید بهترین فرش ماشینی با رنگ و طرح مناسب که هم مطابق با سلیقه شما باشد و هم بهترین هماهنگی را با فضای داخلی منزلتان داشته باشد بهتر است پیش از خرید فرش به نکات زیر توجه کنید:

رنگ فرش از رنگ دیوارها روشن تر است یا تیره تر

رنگ دیوارها یکی از مهمترین عواملی است که هنگام خرید فرش باید به آن توجه کنید. اگر می خواهید فرش شما بهترین نما را داخل فضای خانه تان داشته باشد، رنگ فرش را دو درجه تیره تر یا دو درجه روشن تر از رنگ دیوارها انتخاب کنید.
اگر قرار است فرش را در اتاق نشیمن و پذیرایی بیاندازید که رفت و آمد در آن زیاد است بهتر است رنگ فرش را دو درجه تیره تر از دیوارها انتخاب کنید چون رنگ های تیره تر چرک تاب هستند و در اثر استفاده مداوم، کمتر لکه ها و آلودگی ها را نشان می دهند.
البته به این نکته هم دقت کنید که فرش های تیره تر برای فضاهای کوچک مناسب نیستند چون فضا را دلگیرتر نشان می‌دهند. در حالی که فرش های تیره به فضاهای بزرگ گرما و صمیمیت بیشتری می بخشند.

برای انتخاب رنگ مناسب به اندازه فرش ماشینی نیز توجه کنید.

انتخاب رنگ فرش ماشینی تا حدود زیادی به رنگ مبلمان، رنگ دیوارها، اندازه فضا و همچنین سلیقه خودتان بستگی دارد. اما اندازه فرش نیز تا حدودی در رنگ آن تاثیر گذار است. ممکن است یک فرش ۶ متری نسبت به فرش ۹ متری یا ۱۲ متری با همان ترکیب رنگ متفاوت به نظر برسد.
برای انتخاب رنگ فرش نیازی نیست خودتان را محدود به رنگ هایی مثل قهوه ای، فیلی یا سورمه ای کنید. در حال حاضر فرش های مدرن با رنگ بندی های متنوع از سبز و زرد گرفته تا صورتی چرک و رنگ های فانتزی مثل آبی یا نارنجی در فروشگاه های فرش موجودند که می‌توانید با مشاهده آنها در سایز های مختلف بهترین انتخاب را داشته باشید.

رنگ فرش ماشینی ممکن است در محیط خانه شما متفاوت به نظر برسد.

گاهی اوقات پس از خرید فرش و انداختن آن در فضای خانه متوجه می شوید که تیره تر یا روشن تر از رنگی که انتخاب کرده بودید، به نظر می‌رسد. البته به طور کلی به خاطر داشته باشید که فرش ها پس از اینکه روی زمین انداخته می شوند، روشن تر به نظر می رسند. معمولا تابش اشعه آفتاب یا نور لامپ روی آنها موجب می شود که رنگ فرش روشن تر شود.
پس برای انتخاب رنگ مناسب فرش ماشینی بهتر است رنگ مورد نظر را یک یا دو درجه تیره تر سفارش دهید. البته طرح و سبک بافت فرش ماشینی نیز در رنگ نهایی آن موثر است. هرچه شانه فرش بیشتر باشد، رنگ ها برجسته تر و واضح تر دیده می شوند. بنابراین، فرش های هزار شانه ماشینی نسبت فرش های ۱۵۰۰ شانه با همان رنگ روشن تر به نظر می رسند.

رنگ فرش ماشینی تیره تر دیرتر کثیفی را نشان می دهد.

برای افزایش دوام و حفظ ظاهر فرش به زیبایی و تمیزی روز اول بهتر است حداقل چند ماهی یک بار آنها را با شامپوی فرش تمیز کنید. اما به هر حال انتخاب رنگ های تیره تر از فرش ماشینی مثل مشکی، شکلاتی یا فیلی بهتر می توانند لکه ها و آلودگی ها را پنهان کنند. در نتیجه، کمتر نیاز به تمیز کردن پیدا می‌کنند و می‌تواند دوام بیشتری داشته باشند.
معمولاً فرش های ماشینی از جنس اکریلیک یا پلی استر برای محیط های پر رفت و آمد انتخاب می‌شوند تا دوام بالاتری داشته باشند.
به خاطر داشته باشید که هرچند فرش های تیره ممکن است در ابتدا آلودگی ها را پنهان کنند اما در صورتی که به مرور زمان آنها را تمیز نکنید، تغییر رنگ فرش در نقاطی که آلودگی را به خود جذب کرده به وضوح مشخص خواهد بود.
تجربه نشان داده است که فرش های ماشینی با رنگ های شلوغ بهتر از فرش های تک رنگ تیره، آلودگی ها را در طولانی مدت پنهان می کنند. بنابراین، اگر برای اتاق نشیمن و پذیرایی خود دنبال فرد مناسبی می گردید؛ بهتر است انواع فرش ماشینی به رنگ زمینه شکلاتی، مشکی یا فیلی را انتخاب کنید که در طرح آن رنگهای متنوعی به کار رفته است.

برای فضاهای کوچک تر رنگ فرش روشن تر را انتخاب کنید.

برای اتاق های کوچک تر که سقف آنها نیز کوتاه است، انتخاب رنگ فرش روشن تر خریدی هوشمندانه است. چون موجب می شود فضای شما بزرگتر به نظر برسد. فرش هایی با طرح برجسته مثل فرش 1500 شانه نسبت به فرش های 1000 شانه یا 700 شانه برای فضاهای بزرگتر مناسب‌ترند.    
 
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل یا شماره تماس :
  دیدگاه :
 
       
   
افتخارات
دريافت گواهينامه ها، استانداردها و تقدیرنامه های ملی و بین المللی
افتخارات فرش ماشینی
فرش پامچال - نانو فرش