فرش ایرانی پس از گذشت سال‌ها اکنون دیگر به جایگاهی رسیده که در اکثر نقاط دنیا شناخته شده است. این شناخت از فرش، بازارهای جهانی را به سمت تقاضای گسترده از فرش‌های ماشینی و دست‌باف کشاند. اگر پیش از همه‌ی این‌ها برای شما سوال است که چرا صادر می‌کنیم؟ باید گفت که صادرات فرش این‌روزها با وجود تمام تنش‌ها و رکورد‌هایی که در آن رخ داده است همچنان بخشی از پیشرفت و چرخه‌ی اقتصاد ایران را به‌عهده دارد.

بهترین روش های صادرات فرش ماشینی

همه چیز درباره‌ی صادرات فرش ماشینی

تا سال ۱۹۷۹ استفاده از فرش به عنوان کف‌پوش فضاها، به اندازه‌ی امروز مورد استقبال نبود و رواج آن‌چنانی نداشت. بعد از این سال، فرش دست‌باف و فرش ماشینی راه خود را به بازارهای صاداراتی کشور باز کرد و در دسته‌ی اقلام صادراتی قرار گرفت. پیش از انجام تحریم‌ها آمریکا یکی از کشورهایی بود که در ردیف بزرگترین واردکننده‌های فرش قرار داشت. در سال‌های اخیر به‌خاطر تحریم‌های انجام شده، کشور آمریکا را در لیست فرش ماشینی صادراتی نداریم اما با این وجود برخی از کشورهای اروپایی هستند که در این میان جایگزین آن شده‌‌اند و صادرات به این کشورها در راستای کمک به چرخه‌ی اقتصادی کشور، انجام می‌شود.

آمار گمرکی و بهترین ‎روش‌های صادرات فرش ماشینی در این سال‌ها توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است و صادرات فرش توانسته جایگاه خاصی را در جهان برای ایران کسب کند. 

چرا فرش ماشینی صادر می‌کنیم؟

فرش ایرانی پس از گذشت سال‌ها اکنون دیگر به جایگاهی رسیده که در اکثر نقاط دنیا شناخته شده است. این شناخت از فرش، بازارهای جهانی را به سمت تقاضای گسترده از فرش‌های ماشینی و دست‌باف کشاند. اگر پیش از همه‌ی این‌ها برای شما سوال است که چرا صادر می‌کنیم؟ باید گفت که صادرات فرش این‌روزها با وجود تمام تنش‌ها و رکورد‌هایی که در آن رخ داده است همچنان بخشی از پیشرفت و چرخه‌ی اقتصاد ایران را به‌عهده دارد.

این امر به معنی آن است که شما می‌توانید به راحتی در بازارهای جهانی محصول خود را بفروشید و مشتریان خود را پیدا کنید و حتی می‌توانید روی این مشتریان به عنوان مشتریان ثابت صادراتی فرش حساب کنید.

تقریبا تا بیش از ربع قرن پیش، فرش ایرانی به عنوان یک کالای سرمایه‌ای در کشورهای مختلف در نظر گرفته می‌شد. به این معنی که همانند دلار و طلا قیمت آن براساس نوسانات بازار جهانی تغییر می‌کرد. پس از یک طی کردن یک پروسه‌ی طولانی در تمام مدت این ۲۵ سال، فرش از یک کالای سرمایه‌ای تبدیل به کالای مصرفی شد. ایران در بازارجهانی فرش ماشینی صادراتی، پس از هندوستان در رتبه‌ی دوم قرار داشت اما از نظر کیفیت و زیبایی در صدر جهان بود.

انواع فرش صادراتی

در صادرات کالای فرش تنها فرش‌های دستباف هدف چرخه‌ی صادراتی ایران نبوده‌اند. فرش‌های ماشینی، قالیچه‌ها و حتی موکت هم جایگاه فروش خود را داشته است. شاید در ایران و بازارهای داخلی بین موکت و فرش تفاوت قائل شویم اما اساسا آن هم نوعی کف‌پوش است که همواره مورد تقاضا بوده و جز فروش فرش به حساب آمده.

بهترین روش‌ ها و صادرات

کشور آمریکا با اعمال تحریم‌های صادراتی به‌جای خرید در بازارهای ایران، به سمت بازارهای چین و هندوستان رفت و این باعث شد برای مدتی بازار صادراتی فرش‌ها با نوساناتی روبرو شود.

ایران نیز برای عدم ازدست دادن جایگاه خود به سمت بازارهای اروپایی روی آورد و همچنان یکی از رقیب‌های سفت و سخت برای دو کشور چین و هندوستان، در بازار فرش است.

با وجود همه‌ی تحریم‌ها و اتفاقات بازار صادراتی ایران، افزایش قیمت دلار در سال‌های اخیر باعث رونق فرش ماشینی صادراتی شد و بر خلاف سال‌ها گذشته همه‌ی فرش‌های تولیدی روانه‌ی بازار شدند. بدون شک اگر شما صاحب یک کارگاه بافندگی و یا شرکت فرش باشید، کار صادرات آن‌قدرها نمی‌تواند برای شما راحت باشد. نکات و راه‌هایی وجود دارد که شما برای انتخاب آن‌ها به عنوان بهترین روش‌‌ ها و راه های صادرات فرش باید بشناسد و از آن مطلع باشید.

اگر کار صادرات فرش را به یک شخص کاربلد و مورد اعتماد بسپارید، این فرآیند سرعت بیشتری خواهد گرفت. مزیت خوب تجارت فرش در این است که با توجه به شناخته شدن فرش ایرانی به راحتی می‌توان آن را در بازار فروخت و مشتری‌های خود را پیدا کرد.

مراحل صادرات فرش ماشینی

چندین مرحله‌ی مهم در صادرات فرش ماشینی وجود دارد که صادرکنندگان فرش‌، برای صادرات خود بایستی این مراحل را انجام داده و پشت سر بگذارند.

در این بخش به بررسی مراحل صادرات فرش خواهیم پرداخت:

بازاریابی

در مرحله‌ی اول باید به سراغ بازاریابی رفت. بازاریابی یک قدم مهم است که به صادرکنندگان امکان شناخت بازارهای خارجی، شناخت هسته‌های قدرت، رقبا و از همه مهم‌تر، اطلاع از کیفیت و میزان مصرف کالا را می‌دهد.

راه‌های اصلی کسب اطلاعات در مورد بازاریابی و صادرات فرش:

 • مذاکره با خریداران
 • دسترسی به آمار و داده‌های رسمی
 • بررسی سوابق قبلی
 • شرکت‌ در نمایشگاه‌های بین‌المللی

 دریافت مجوز صدور

در این قسمت از صادرات فرش، مجوزهای لازم از سازمان توسعه تجارت ایران دریافت می‌شود.

صدور پروفرما

پس از بررسی بازار و کسب مجوز، صدور پروفاما ضرورت پیدا می‌کند.

هر پروفرما حاوی مشخصات زیر است:

 • نام فروشنده، نشانی، تلفن، فاکس و تلفکس
 • نام خریدار و نشانی
 • نام و مشخصات فنی کالا
 • مقدار
 • ارزش تکی کالا – ارزش کل کالا
 • شرایط پرداخت
 • مبدا حمل صادرات
 • شرایط حمل و تحویل
 • مدت اعتبار قیمت پروفرما
 • تهیه و تدارک و بسته‌بندی

صادر‌کننده موظف است کالاها را تهیه و طبق توافق انجام شده، با رعایت همه‌ی شرایط و ویژگی‌های خواسته شده، بسته‌بندی لازم برای هرکالا را انجام دهد. بسته‌بندی‌ها باید متناسب با نوع کالا، حمل و شرایط بازار باشد.

صدور و فاکتور اخذ گواهی مبداء

صادر‌کننده باید فاکتور فروش فرش ماشینی خود را مطابق با شرایط پروفرما، صادر و تاییدیه اتاق بزارگانی و صنایع معادن را داشته باشد.

عقد قرارداد حمل‌ونقل و بیمه

برای پیشگیری و جبران خسارت‌های وارد شده احتمالی که ممکن است در هنگام حمل‌ونقل فرش‌ها ایجاد شوند، دو طرف صادرکننده و وارد کننده، اقدام به عقد قرارداد بیمه می‌کنند و مسئولیت‌های هریک از طرفین را مشخص خواهند کرد.

اظهار کالا به گمرک

صادرکننده با داشتن مدارک موجود به صادرات فرش ماشینی، مثل کارت بازرگانی،مجوزها و … به گمرک مراجعه و اظهارنامه‌ی صادراتی را تنظیم و تکمیل می‌کند.

ارسال کالا

بعد از انجام بررسی‌های لازم و تطبیق مشخصات و محتویات، کالا براساس نوع قرارداد حمل که با خریدار انجام شده است، قابل ارسال است.

گواهی دریافت کالا

پس از بررسی ارسال کالا شرکت حمل، اظهارنامه‌ی کالای صادر شده را بررسی و مهر کرده سپس و به صادرکننده فرش تحویل می‌دهد.

مقررات صادرات فرش ماشینی

علاوه بر مجوزهایی که به طور کلی برای انجام فرآیند صادرات ضروری است، برخی کالاها شامل اجرای اجباری استاندارد هستند. در فهرست کالاهای صادراتی مشمول این قانون، ردیف‌های ۲۰۲ (خامه مورد مصرف در فرش پشمی دستباف) و ردیف ۲۰۳ (انواع فرش ماشینی ) مربوط به صادارت فرش هستند. بر اساس کتاب مقررات صادرات، و واردات، صدور انواع قالی، قالی‌چه که با الیاف مصنوعی یا مخلوطی از الیاف مصنوعی بافته و تهیه شده‌اند، ممنوع است و پیگرد قانونی خواهد داشت.

علاوه‌بر این، انواع فرش‌های بافته شده با نخ‌های رنگ‌شده، زیر استاندارد و آن‌هایی که تارو پودشان از الیاف مصنوعی باشند هم ممنوع خواهند بود. در مقرارات صادرات فرش ماشینی محدودیت‌های برای صدور فرش به کانادا وجود ندارد و برخی از کدهای تعرفه مربوط به ارسال فرش با کشورهایی چون ترکیه و پاکستان، تعرفه‌ی ترجیحی خواهند داشت.

شهرهای مبدا برای صادرات

صادرات فرش‌ ماشینی و دستباف معمولا در مورد محصولات و فرش‌هایی اتفاق می‌افتد که تمام معیارهای لازم برای صادرات را داشته باشند و ویژگی‌های خاص آن‌ فرش‌ها، مثل طرح، بافت و الیاف به کار رفته‌ی مورد علاقه‌ی بازارهای هدف، شناسایی شده باشد. به طور مثال، فرش شهرهایی مثل تبریز، اصفهان، خراسان، قم، برای ژاپن انجام می‌شود.

به‌طور کلی، بیشترین صادرات از شهرهای مبدایی چون تبریز، اصفهان، خراسان، کاشان و زنجان است.

مقاصد صادرات

کشورهای مقصد صادرات فرش ایران در طی سال‌ها هیچ‌گاه ثابت نبوده است وهمواره به دلیل تحریم‌ها و مراودات جهانی متحمل تغییر و تحولاتی بوده‌اند.  طبق آمار گمرک ایران کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، پاکستان، عربستان و بازارآسیای میانه به ترتیب، عمده خریداران فرش‌های ایرانی‌اند. از میان کشورهایی که مقصد فرش ماشینی ایران هستند؛ بازار افغانستان همواره به دو دلیل قیمت ارزان محصول و اعتماد افکار عمومی به فرش ایرانی، مشتری و متقاضی همیشگی این کالا بوده است.

در جدول پیش رو کشورهای مقصد در صادرات این فرش ها را ذکر کرده‌ایم.

 کشورهای مقصد در صادرات فرش ماشینی
 پاکستان  ایتالیا عراق  یونان 
 آذرباریجان بلغارستان   قزاقستان لبنان
 آلمان ترکمنستان   کانادا ژاپن
ارمنستان   ترکیه کویت اسپانیا
 افغانستان  جمهوری عربی سوریه  موزامبیک تاجیکستان
 امارات نروژ  سنگاپور سوئیس
 ایالت متحده آمریکا  سوئد یوگوسلاوی  فدراسیون روسیه
 انگلستان سنگال  هند عربستان سعودی
 قرقیزستان قزاقستان  مالزی

  

منبع: سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران

هزینه‌ی صادرات

فرش از جمله کالاهای صادراتی ایران است که تعرفه صادرات از طرف کشورهای مورد معامله و واردکننده، محاسبه و گمرک آن‌ها لحاظ می‌شود. صادرات فرش مانند دیگر کالاها، شامل تعرفه‌ی صادراتی است.

با این تفاسیر، تعرفه کالای صادراتی بر طبق قوانین و مقررات تعریف شده در وزارت صنعت و معدن، متنوع است و ممکن است هر ساله، بر اساس شرایط موجود در طول سال، تغییراتی در هزینه‌ی صادرات و تعرفه‌های آن وجود داشته باشد.

 

  بیشتر بخوانید:

     راهنمای خرید فرش ماشینی
     ۳ راه برای تشخیص بهترین فرش ماشینی در ایران

 

منبع:kohanjournal    
 
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل یا شماره تماس :
  دیدگاه :
 
       
   
افتخارات
دريافت گواهينامه ها، استانداردها و تقدیرنامه های ملی و بین المللی
افتخارات فرش ماشینی
فرش پامچال - نانو فرش