برخی از مواقع در خانواده هایی که کودک خردسال دارند ، این کودکان دور از چشم مادر وسایل آرایشی را به خصوص رژ لب را برداشته و بر روی دیوار یا فرش می کشند .از بین بردن لکه لوازم آرایش مخصوصا رژ لب از روی انواع فرش و موکت کار سختی نیست فقط کافیست تکنیک های پاک کردن این مواد را بدانید.

پاک کردن لکه رژلب از روی فرش و موکت

برخی از مواقع در خانواده هایی که کودک خردسال دارند ، این کودکان دور از چشم مادر وسایل آرایشی را به خصوص رژ لب را برداشته و بر روی دیوار یا فرش می کشند .از بین بردن لکه لوازم آرایش مخصوصا رژ لب از روی انواع  فرش و موکت کار سختی نیست فقط کافیست تکنیک های پاک کردن این مواد را بدانید.

مراحل تمیز کردن لکه رژ لب از روی فرش و موکت

قبل از تمیز کردن لکه رژ لب از روی فرش یا موکت ، این کار را سریع انجام دهید زیرا هر چه سرعتتان بیشتر شود ، لکه زودتر و راحت تر تمیز خواهد شد.

مرحله اول :

اگر روی فرش یا موکت شما رژ لبی شده ابتدا باید حجم رژلب باقی مانده را از روی سطح بزدائید برای اینکار بهتر است از یک قاشق یا کاردی که خیلی تیز نباشد ، استفاده نمایید . دقت کنید در حین انجام این کار طوری عمل کنید که لکه رژ پخش نشود و به عمق بافت و پرزهای موکت یا فرشتان فرو نرود . استفاده از وسایل تیز سبب می شود به فرش یا موکت آسیب برسد .

مرحله دوم :

سپس برای اینکه لکه پخش نشود از چسب نواری استفاده کنید و چسب را جدا کرده و به آرامی روی سطح بچسبانید؛ سپس آن را جدا کرده و مجددا همین کار را با نوارچسب بعدی انجام دهید؛ این کار را آنقدر ادامه دهید تا بجز لکه رنگی روی فرشتان چیزی از ماده رژ باقی نماند.

همچنین می توانید بر روی فرش دستمال را بگذارید و بردارید . این کار را می توانید بصورت حرکات عمودی انجام دهید زیرا حرکات افقی باعث کثیف شدن بیشتر فرشتان می شود .

با چه موادی لکه رژ لب را تمیز کنیم ؟

قبل از انجام روش هایی که در زیر آورده ایم ، مواد شوینده را ابتدا روی نقطه ای از فرش مثل اطراف و کناره ها که کمتر در معرض دید قرار دارد ، امتحان کنید .

تمیز کردن لکه رژ با خمیر دندان

برای تمیز کردن لکه رژ لب از روی فرش یا موکت ، خمیر دندان را بر روی این قسمت بمالید . سپس با شامپو فرش یا مایع ظرفشویی ان را بطور کامل از بین ببرید.

تمیز کردن لکه رژ به وسیله اسپری مو

برای از بین بردن لکه رژ، اسپری مو را روی محل لک شده اسپری کرده و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه باقی بماند تا الکل موجود در اسپری، رژ لب را کاملا در خود حل کند. پس از این مدت اگر محل لکه خشک شده بود روی آن را کمی آب ولرم ریخته و سپس سایر مراحل را انجام دهید. سپس حوله ی نرم را به آب معمولی آغشته کنید و با آن سطح لکه را کاملا شستشو دهید.

استفاده از الکل برای تمیز کردن لکه رژ لب

روی لکه رژ لب ، پارچه اغشته به الکل را بکشید تا لکه از بین برود سپس با اسفنج آغشته به محلول اب و مایع ظرفشویی یا شامپو فرش سطح مورد نظر را تمیز کنید تا اثری از لکه باقی نماند.

تمیز کردن لکه رژ لب با شامپو فرش

برای تمیز کردن لکه رنگی باقی مانده از رژ لب روی موکت یا فرش می توانید از شامپوفرش استفاده نمایید . شامپو فرش را روی قسمت مورد نظر بکشید سپس اجازه دهید کمی بماند پس از اینکه کف روی لکه رنگ رژ را به خود گرفت، مواد و کف ایجاد شده روی فرش یا موکتمان را با یک دستمال یا اسفنج نم دار تمیز می کنیم. اگر رنگ رژلب روی فرش باقی ماند مجددا مرحله قبل را تکرار کنید .

استفاده از بخارشوی برای از بین بردن لکه رژ لب

یکی از بهترین راهها برای از بین بردن لکه رژ از روی فرش یا موکت ، استفاده از بخارشوی است.

دیگر حلال ها برای تمیز کردن لکه رژ لب از روی فرش یا موکت :

الکل سفید، ترکیب شامپو فرش با سرکه سفید ، مایع ظرفشویی، محلول های آرایش پاک کن مختلف

پاک کردن لکه قدیمی رژلب از روی فرش

برای تمیز کردن لکه رژلب قدیمی که به داخل بافت فرش فرو رفته ابتدا با آب لکه را مرطوب می کنیم و سپس با یک برس نرم سعی می کنیم تمام رژلبی که به داخل فرورفته اند را خارج کنیم . سپس مواد پاک کننده ای که در بالا گفتیم محل مورد نظر را پاک می کنیم .

 

بیشتر بخوانید:

       چگونه لکه حنا را از روی فرش پاک کنیم ؟

       چطور لکه استفراغ را از روی فرش پاک کنیم؟

     
 
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل یا شماره تماس :
  دیدگاه :
 
       
   
افتخارات
دريافت گواهينامه ها، استانداردها و تقدیرنامه های ملی و بین المللی
افتخارات فرش ماشینی
فرش پامچال - نانو فرش