صادرات فرش ماشینی؛ تامین کننده ۱۰درصد صادرات غیرنفتی
عضو هیئت مدیره ی اتحادیه ی فرش ماشینی: تولیدکنندگان فرش ماشینی توانسته اند ۳۷۴ میلیون دلار فرش صادر کنند لذا ۱۰ درصد از صادرات غیر نفتی ایران مربوط به صنعت فرش ماشینی است.

عضو هیئت مدیره ی اتحادیه ی فرش ماشینی:
صادرات فرش ماشینی؛ تامین کننده ۱۰درصد صادرات غیرنفتی
 
عضو هیئت مدیره ی اتحادیه ی فرش ماشینی: تولیدکنندگان فرش ماشینی توانسته اند ۳۷۴ میلیون دلار فرش صادر کنند لذا ۱۰ درصد از صادرات غیر نفتی ایران مربوط به صنعت فرش ماشینی است.
محمدرضا محسن شیرازی،عضو هیئت مدیره ی اتحادیه ی فرش ماشینی در گفتگو با برنامه ی بارکد ۶۲۶ از رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فرش ماشینی ایرانی و کاربردهای آن در اقتصاد بیان داشت: فرش ماشینی بعنوان پتانسیلی قوی در صنعت ایران فعال است بطوریکه این صنعت رقمی حدود ۵۰ هزار شاغل را مستقیما در مناطق کاشان و آران و بیدگل جذب کار کرده است.

وی با بیان اینکه آران و بیدگل و کاشان از لحاظ صنعتی و صادراتی اهمیت ویژه ای برای ایران پیدا کرده است خاطر نشان کرد: در سال گذشته تولیدکنندگان ما توانسته اند رقمی قریب ۳۷۴ میلیون دلار فرش ماشینی ایرانی را به خارج از کشور صادر نمایند.

عضو هیئت مدیره ی اتحادیه ی فرش ماشینی تصریح کرد: در سال جاری قطعا بواسطه ی بالا رفتن نرخ ارز صادرات فرش ماشینی ایران نیز افزایش داشته است بطوریکه میتوان گفت در مجموع ۳۶۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته ایم که رقم قابل توجهی است.

وی در رادیو گفت و گو اذعان کرد: حدود ۱۰ درصد از صادرات غیر نفتی ایران را فرش ماشینی تامین کرده است لذا به این صنعت باید بطور جدی توجه خاص مبذول شود تا به صورتی مناسب مورد بهره برداری قرار گیرد.

رشیدی در ادامه افزود: در ایران حدود ۹۰۰ کارخانه و کارگاه فرش ماشینی(شامل تک ماشینی و چند ماشینی) وجود دارد که منجر به تولید ۱۶۰ الی ۱۷۰ میلیون متر مربع فرش ماشینی شده است.

عضو هیئت مدیره ی اتحادیه ی فرش ماشینی اظهار داشت: از رقم ۱۷۰ میلیون متر مربع فرش ماشینی،۹۰ میلیون متر مربع مربوط به مصرف داخلی و ۶۰ میلیون متر مربع مختص صادرات به خارج از کشور است که رقم قابل توجهی از ارز را وارد کشور می کند.

شیرازی با بیان اینکه ایران رتبه ی پنجم صادرکننده ی فرش در جهان است تاکید کرد: اگر حمایت های دستگاه های دولتی و از میان برداشتن مشکلات این صنعت به یاری ما بیاید قطعا با پتانسیلی که در صنعت فرش ایران وجود دارد می توانیم جای ترکیه را بعنوان اولین صادرکننده ی فرش ماشینی بگیریم چرا که آن جایگاه به حق از آن کشور ماست.

همچنین محمد جلالیان،یکی از صادر کنندگان فرش کشور در این خصوص اظهار داشت: افزایش قیمت ارز برای صادرات فرش ماشینی ایران کمی مفید بوده است اما این نوسان قیمت باعث می شود تا صادرکنندگان نتوانند برنامه ریزی بلند مدت برای کار خود داشته باشند.

تولید کننده و فعال عرصه ی فرش ماشینی در رادیو گفت و گو اذعان کرد: افزایش قیمت دلار ابتدا بسیار جداب بود چرا که با کاهش ارزش پول ملی ایران،خارجی ها به سمت خرید فرش ایرانی کشیده شده بودند اما در واقع این فعالیت صادرات نام ندارد بلکه ما در حال عوض کردن پول هستیم.

جلالیان خاطر نشان کرد: اگر دست اندرکاران این صنعت بتوانند نرخ را ثابت نگه دارند صادرکنندگان می توانند تا ۳ سال دیگر روی پول این عرصه حساب باز کرده و برنامه ریزی بلند مدت کنند اما نوسان قیمت ها همه ی برنامه ها را تحت الشعاع قرار داده است زیرا در حال حاضر تکلیف کارخانه داران این عرصه مشخص نیست و تولیدکنندگان نیز به فکر گسترش کار خود نیستند و چشم به قیمت ارز دارند.

برنامه ی بارکد ۶۲۶، پنجشنبه ها ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.
منبع:رادیو گفتگو  • کلمات کلیدی

تاریخ بارگذاری 1397/10/03
     
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل یا شماره تماس :
  دیدگاه :
 
       
   
افتخارات
دريافت گواهينامه ها، استانداردها و تقدیرنامه های ملی و بین المللی و برگزيده شدن به عنوان صادركننده نمونه و واحد نمونه استاندارد و کیفیت